Historie firmy

Historie.jpg Agados se chlubí stodvacetiletou tradicí strojírenské výroby. Výrobou přívěsů se zabývá od roku 1992.

Firma navazuje na starobylou, více než stodvacetiletou, tradici místního strojírenského závodu Jeřábek, který byl v roce 1948 znárodněn a přeměněn na státní podnik. Přestože původní majitelé dnes ve firmě nijak nefigurují, rádi dali souhlas, aby se strojaři z Agadosu k historii jejich bývalého podniku přihlásili a pokračovali v rozvoji strojírenství v regionu.

Samotný podnik Agados vznikl v roce 1992 z tehdejšího podniku Agrostroj Pelhřimov. Meziříčský závod se do té doby zabýval výrobou mlýnských strojů, rozmetadel chlévské mrvy a jiných zemědělských strojů, a také stavbou krmných sil.

Nápad vyrábět přívěsy vznikl po oslovení jednou belgickou firmou, která tehdy hledala dodavatele, a nakonec vyšla i jeho realizace. Při dnešní šíři sortimentu se ani nechce věřit, že se tady v samotných začátcích vyráběly pouze dva typy přívěsů, a to nebrzděné malé přívěsy. Na složité brzděné přívěsy se přešlo postupně až v průběhu let. Za účelem zvýšení objemu exportu byla v Německu zřízena pobočka Agados Deutschland GmbH. V roce 2001 vznikla firma  Agados Slovakia s.r.o. zabývající se jak prodejem, tak výrobou.

Z důvodu neustálého růstu výroby se firma v roce 2006 přestěhovala z areálu na ulici Karlov do nových výrobních prostor na ulici Průmyslová.

Starý areál firmy Agados

Starý prospekt k přívěsu řady VOSA

Vývoj loga

Jeden z prvních přívěsů DONA

Přívěs NP vyrobený v roce 1992

Starší přívěs Agados vyráběný jako stavební buňka

Jeden z prvních přívěsů VZ

Přívěs VZ z roku 1992